Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat.Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Objednávky zaslané do 11:00 odešleme ještě ten den!
Geoda je dutina uvnitř horniny, která je zpravidla po vnitřním obvodu vyplněna menšími či většími krystaly minerálů, směřujícími do jejího středu. Z venku vypadá geoda jako nevzhledná "hrouda", ale uvnitř se často skrývá opravdový "poklad" ve formě nádherných krystalů a jejich drúz
Podle vzniku tedy rozlišujeme geody na vulkanické nebo sedimentární .
V horké lávě je obsaženo množství vulkanických plynů. Tyto plyny svým rozpínáním vytvářejí v lávě plynové bubliny. Některé bubliny se ale nedostanou až na povrch a jak láva rychle tuhne, plyny vytěkají a zanechají po sobě kulovité dutiny. Takto vzniklé dutiny se mohou díky hydrotermální a podzemní vodě postupně (buď částečně nebo úplně) vyplnit minerály a vznikají tak geody.
Sedimentární geody se obvykle vyskytují ve vápencích, dolomitech a vápenatých břidlicích. V těchto usazeninách může posloužit jako základ budoucí geody jakýkoliv "volný prostor", a i např. větve, kořeny stromů a další organický materiál, který se snadno rozkládá a vytvoří se tak po něm vhodná dutina. Ta pak může být vyplněna křemičitými, opálovými, achátovými a jinými minerály.
Drúza je skupina krystalů nerostů narostlá na společné podložce (matrix), mnohdy také skupina krystalů nepravidelně srostlých ve větší celek. Široké veřejnosti jsou asi nejznámější ametystové drůzy. Jedná se o části okrajů plynných bublin, které zůstaly v chladnoucích horninách a na jejichž stěnách vykrystalizoval ametyst.